Lymfologické centrum

Zeptejte se nás

Vyplňte formulář a my se Vám co nejdříve ozveme. Společně se domluvíme na podrobnostech konzultace.

Děkujeme!
Brzy se Vám ozveme.

Chcete se objednat tak nám zavolejte na telefonní číslo 
+420 212 242 042
Po: 8–18 hod.
Út, St, Čt: 8–16 hod.
Pá: 8–14 hod.

Lymfologické centrum řeší

Lymfedém je nebolestivý bledý otok, který je zpočátku měkký, později tuhý. Jedná se o chronické onemocnění, často celoživotní, s tendencí k postupnému zhoršování. Není-li včas a správně léčen, vede k nezvratným změnám a komplikacím.

Jak vzniká Lymfedém?

  • v důsledku špatných funkcí lymfatického systému.
  • poškozením lymfatického systému operací, ozařováním, zánětem, infekcí, úrazem či nádorovým onemocněním.

Otok postihuje nejčastěji horní a dolní končetiny. Lokalizován může být i na obličeji, genitálu a méně často na ostatních částech těla.
Vyšetření pacienta s otoky začíná určením správné anamnézy. V mnoha případech anamnéza a lokální nález postačují ke stanovení diagnózy lymfatického otoku. V nejasných případech, pro rozhodování o terapii, k monitoraci efektu léčby se používá lymfoscintigrafické vyšetření.

Léčba lymfedému

Léčba lymfedému je nezbytná. Čím dříve je zahájena léčba, tím viditelnější jsou výsledky.

Součásti léčby je:

  • lymfatická drenáž – manuální nebo přístrojová,
  • komprese – obinadly nebo kompresivními pomůckami
  • podpůrná pohybová a dechová cvičení
  • péče o kůži a režimová opatření

Fáze léčby lymfedému

První fází je redukce otoku, kdy pacient dochází  na léčbu po dobu zpravidla 4–6 týdnů. Tato fáze zahrnuje manuální lymfodrenáž, přístrojovou lymfodrenáž a bandáže. Jedno ošetření trvá 1–2 hodiny a provádí je vyškolená sestra – lymfoterapeut. Pacient potřebuje starší punčochové kalhoty, či prubanový návlek a obvazový materiál pro bandáže.

Druhá fáze léčby je dlouhodobá (trvalá) a zahrnuje autolymfodrenáž, kompresi obinadly nebo návleky a v výjimečných případech při splnění kritérií domácí přístrojovou léčbu, dále cvičení a polohování.

Komprese

Komprese je nezbytnou součástí léčby. Bandáž se provádí krátkotažnými obinadly a přikládá ráno, ještě než pacient vstane z postele. Přes noc se ponechává vícevrstevná bandáž, jinak se na noc postižená končetina nechává volně nebo se používá speciální mobidermová bandáž či návlek.

Kompresivní pomůcky se využívají po stabilizaci otoku v udržovací fázi léčby. Kompresivní pomůcku je třeba použít ráno, na noc se nechává postižená končetina volně.

Pohybová a dechová cvičení

Podpůrná dechová a pohybová cvičení jsou velmi důležitou složkou léčby. Pacienti by měli cvičit denně, zásadně s kompresí. Cíle cvičení jsou kromě utlumení lymfedému také relaxace pletenců končetin, protažení zkrácených svalů a posílení oslabených těch oslabených. Dále pak zvětšení a udržení kloubního rozsahu, či nácvik správného držení těla a správného bráničního dýchání.

Hygienická a režimová opatření

Nedílnou součástí péče o lymfedémem postiženou část těla je hygiena kůže a úprava životního stylu. Péče zahrnuje promazávání kůže tělovými mléky a krémy, ochranu před traumatem, případně urychlené ošetření i drobných poranění. Důležitá je antimykotická prevence meziprstních prostorů a s tím spojená včasná léčba mykotických onemocnění. Úprava životního režimu nemocných s lymfedémem má za cíl eliminovat všechny faktory, které zvyšují zátěž lymfatického sytému a podpořit všechny lymfokinetické faktory, které napomáhají k udržení a zlepšení jeho funkce. Mezi další všeobecná opatření patří dodržování zásad zdravé výživy (nepřesolování pokrmů, správný pitný režim, zdravá vyvážená strava a zbavení se závislosti na všech návykových látkách). Pacient si musí udržovat přiměřenou tělesnou hmotnost (BMI).

Manuální lymfodrenáž (MLD)

Jedná se o jemnou manuální techniku, která zvyšuje vstřebávání a transport lymfy mízním řečištěm bez posilování přítoku krve. Dále zajišťuje odvod proteinů a makromolekulárních látek. Cílem ošetření je odvést tekutinu z lymfedémem postižené oblasti do otokem nepostižené oblasti. V případě porušeného odtoku mízy z určité oblasti je potřeba nalézt alternativní cestu. Ošetření musí předcházet vyprázdnění proximálních lymfatických uzlin, postup je vždy od centra těla směrem k periferii končetin. Provádí se malým tlakem (na rozdíl od masáže).

Nejčastějším stanovením léčebného postupu k MLD jsou otoky končetin – lymfedém, flebedém – otok žilního původu, otoky smíšené etiologie, zhoršené prokrvení končetin, celková únava, celulitida a zpomalený metabolismus. Je vhodné podstoupit deset až dvacet lymfodrenáží příslušné lokality nebo celého těla ve frekvenci, kterou doporučí lékař. Cílem opakovaných procedur je zmírnění otoků, zrychlení metabolismu, celkové pročištění organismu, zmírnění celulitidy a zpevnění pokožky.

Přístrojová lymfodrenáž (PLD)

Musí navazovat na předchozí manuální ošetření, minimálně jí musí předcházet uvolnění spádových lymfatických uzlin a základní ošetření krku jinak může dojít ke komplikacím v důsledku městnání otoku. Na programovatelný přístroj se připojují speciální návleky, které jsou standardizované nebo na míru vyrobené. Mají systém vzájemně se překrývajících komor, které zabezpečují adekvátní působení tlaku. Návleky se pomocí hadiček připojují k přístroji a jsou rozděleny na jednotlivé komory, které se nafukují a působí na podkoží pod určitým tlakem. Aplikace PLD se používá k léčbě, prevenci, rehabilitaci a ke kosmetickým účelům. Přístrojová lymfodrenáž je vhodná v prevenci žilní trombózy a odstranění pocitu těžkých nohou. Je součástí celkového rehabilitačního programu u sportovců a pracovníků s vysokým zatížením dolních končetin (letušky, zdravotníci, pracovníci v obchodě). Indikace kosmetické jsou především celulitida, tvarování postavy a zlepšení vzhledu.  

Tuto lymfodrenáž nelze provádět při akutním zánětu žil, zánětu kůže v ošetřované oblasti, při akutním bakteriálním či virovém onemocnění spojeném se zvýšenou teplotou, u otoků způsobených onemocněním srdce, jater a ledvin a při bolestech břicha. Dále v těhotenství a při statistické zácpě. Vše je nutné prokonzultovat s odborným lékařem.
Procedura je příjemná, trvá 45 min. a doporučuje se v cyklu samostatně nebo v kombinaci s manuální lymfodrenáží. Lymfodrenáž by se měla opakovat a to nejméně desetkrát za sebou.

Lymfedémy

Terapeuti Lymfologického
Centra Anděl

This is some text inside of a div block.

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Suspendisse varius enim in eros elementum tristique. Duis cursus, mi quis viverra ornare, eros dolor interdum nulla, ut commodo diam libero vitae erat. Aenean faucibus nibh et justo cursus id rutrum lorem imperdiet. Nunc ut sem vitae risus tristique posuere.

Celý profil
Marcela Bártová
Lymfologický terapeut, Odborný školitel manuálních drenáží

Po ukončení střední zdravotní školy, obor dětská sestra začínala ve FN Motol na dětském kardiocentru. V roce 1991 nastoupila do oblastní nemocnice Kolín na interní oddělení. V letech 1991 - 2000 již působí v Kutné Hoře v kožní ambulanci pro děti i dospělé.

Marcela Bártová
Alena Kollmanová
Lymfologický terapeut, všeobecná zdravotní sestra

V roce 2003 dokončila studium na střední zdravotnické škole v Mladé Boleslavi obor všeobecná zdravotní sestra. Ve stejném roce nastoupila jako lázeňská sestra do relaxačního zařízení Galatea, kde se starala o pacienty při rehabilitacích, vodoléčbě a fyzikální terapii.

Alena Kollmanová
Anna Veselá
Lymfologický terapeut, všeobecná zdravotní sestra

Od roku 2018 pracuje jako všeobecná zdravotní sestra na dermatovenerologii v Dermatologickém centru Anděl.‍

Anna Veselá

Související problémy

Jste akreditované pracoviště pro vzdělávání lékařů ?

  ↑  

Ano, jsme akreditováni pro základní i specializovány výcvik lékařů v oboru Dermatovenorolgie. Více informací o naši akreditaci naleznete na stránkách ministerstva zdravotnictví

Ošetřujete i dětské pacienty?

  ↑  

Ano, nabízíme celkové vyšetření, diagnostiku a léčbu pro dospělé i dětské pacienty

Ošetřujete i pacienty bez zdravotního pojištění?

  ↑  

Ano, dle ceníku.

Příjmáte pacienty bez objednání?

  ↑  

Na ošetření je nutné se předem telefonicky objednat

S jakými pojišťovnami spolupracujete?

  ↑  

Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP-111), Vojenská zdravotní pojišťovna (VoZP-201), Česká průmyslová zdravotní pojišťovna (CPZP-205), Oborová zdravotní pojišťovna (OZP-207), Zaměstnanecká pojišťovna Škoda (ZPŠ-209), Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra (ZPMV ČR-211), Revírní bratrská pokladna (RBP-213).

Your browser is out of date

We've noticed you're currently using an old version of Interner Explorer. We highly recommend you update your browser for a better experience.