Co Vás trápí?

Psoriáza - lupénka

Psoriáza-lupénka je chronické zánětlivé onemocnění kůže, může postihnout ale i nehty, klouby, sdružuje se s jinými chorobami.

Objednejte se

Vyplňte formulář a nezávazně se objednejte ke konzultaci na klinice LC Anděl. Kontaktujeme vás co nejdříve a společně se domluvíme na podrobnostech konzultace.

Děkujeme!
Brzy se Vám ozveme.

Můžete také zavolat na telefonní číslo 
+420 212 242 042
(po – pá, 9 – 19 hod).

Psoriáza-lupénka je chronické zánětlivé onemocnění kůže, může postihnout ale i nehty, klouby, sdružuje se s jinými chorobami. Typickým projevem lupénky na kůži je červené ložisko různé velikosti: kapky, penízku nebo větší. Tato ložiska mohou být různé tloušťky a bývají pokryty různě vysokým nánosem stříbřitě lesklých šupin. Typickými lokalizacemi na těle jsou kolena, lokty a bederní oblast, může se objevit ale kdekoli, včetně obličeje a kštice. Rozlišujeme několik forem lupénky: akutní a chronicky stacionární a zvláštní formy jako je pustulózní forma nebo inverzní psoriáza. Častěji se jedná o projevy mírné, ale mohou být stavy závažné s postižením velké plochy těla.

Jaké jsou příčiny vzniku růže?

Je známa celá řada provokačních faktorů. Mezi nejčastější patří infekce-bakteriální (streptokokové, např. angína), virové (chřipka). Psoriázu mohou vyvolat léky, především antihypertenzíva ( beta blokátory a ACE inhibitory), antimalarika, lithium, některá antibiotika. Stejně tak může psoriázu vyvolat poranění (popálenina) nebo operace, prudké oslunění a stres. Mezi rizikové faktory patří kouření, alkohol, obezita, chemické faktory-podráždění kůže detergenty, kožní choroby-alergická kontaktní dermatitida. V současnosti se psoriáza považuje za autoimunitní onemocnění.

Možnosti léčby

Léčba je místní nebo celková, často využíváme léčbu kombinovanou. Místní léčba zahrnuje preparáty s obsahem dehtu, cignolínu, derivátu vitamínu D, kortikosteroidy, důležitá jsou také emolientia, léčebné koupele a prostředky k odšupení s obsahem kyseliny salicylové nebo urey. Fototerapie bývá velmi úspěšnou metodou v léčbě již rozsáhlejšího postižení kůže. K fototerapii máme na našem pracovišti k dispozici přístroj firmy Waldmann UV 182. Celková léčba je vyhrazena pro středně závažné a závažné formy lupénky, které výrazně ovlivňují kvalitu života. V celkové léčbě využíváme léky klasické a léčbu biologickou. Pacienti vhodní k biologické léčbě musí splňovat určitá kritéria a jsou odesíláni do center.

Jiné řešené problémy

Jste akreditované pracoviště pro vzdělávání lékařů ?

  ↑  

Ano, jsme akreditováni pro základní i specializovány výcvik lékařů v oboru Dermatovenorolgie. Více informací o naši akreditaci naleznete na stránkách ministerstva zdravotnictví

Ošetřujete i dětské pacienty?

  ↑  

Ano, nabízíme celkové vyšetření, diagnostiku a léčbu pro dospělé i dětské pacienty

Ošetřujete i pacienty bez zdravotního pojištění?

  ↑  

Ano, dle ceníku.

Příjmáte pacienty bez objednání?

  ↑  

Na ošetření je nutné se předem telefonicky objednat

S jakými pojišťovnami spolupracujete?

  ↑  

Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP-111), Vojenská zdravotní pojišťovna (VoZP-201), Česká průmyslová zdravotní pojišťovna (CPZP-205), Oborová zdravotní pojišťovna (OZP-207), Zaměstnanecká pojišťovna Škoda (ZPŠ-209), Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra (ZPMV ČR-211), Revírní bratrská pokladna (RBP-213).